Szukając prezentu dla dziecka, który nie tylko zapewniłby mu rozrywkę, ale też wspomógł w jego rozwoju, warto zastanowić się nad wyborem puzzli. Dlaczego są dobrym pomysłem dla dzieci w każdym wieku?

Puzzle dla dzieci – korzyści

Dlaczego wybrać puzzle dla dzieci jako prezent na ważne okazje czy codzienną zabawę? Puzzle trenują mózg, pobudzając neurony do działania, stymulują obie półkule i obszary odpowiedzialne m.in. za kreatywność i wyobraźnię. Mózg dziecka w trakcie zabawy zupełnie nieświadomie zmuszony jest do korzystania z pamięci roboczej, odpowiedzialnej za przeprowadzanie skomplikowanych zadań poznawczych, takich jak uczenie się. Zdolności manualne dziecka są tym obszarem, który również jest silnie rozwijany przy okazji zabawy. Oprócz tego nabywane są zdolności koncentracji, spostrzegawczości, a przede wszystkim cierpliwości. 

Jakie puzzle wybrać?

Puzzle są prezentem uniwersalnym, który spodoba się dzieciom w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, aby dopasować ich trudność do poziomu rozwoju dziecka (pomogą nam w tym oznaczenia umieszczone na opakowaniach). Dla młodszych dzieci warto wybrać puzzle z prostym obrazkiem, o niewielkiej ilości elementów, za to w dużym rozmiarze. Starsze dzieci ucieszą się z bardziej skomplikowanych wzorów. W wyborze obrazków mogą pomóc nam preferencje dziecka – jeśli lubi rośliny, zwierzęta, samochody czy wieże zamkowe – właśnie tego powinniśmy szukać; lub cel edukacyjny – zabawa ta może być dobrym źródłem wiedzy dotyczącej różnych tematów. Wzbudzona wyobraźnia i ciekawość skłania do zadawania pytań dotyczących otaczającego je świata i procesów nim rządzących. Ważnym elementem jest też to, że takie pytania oczekują na odpowiedzi osób starszych – rodziców czy dziadków, co daje okazję na wspólne spędzanie pięknych chwil między wieloma pokoleniami. 

Puzzle dla dzieci do zabawy to ogromny świat w małych kawałkach, który zachęca do ciągłego poznawania zarówno jego, jak i samych siebie. Zabawa ta niesie ze sobą tyle wartości, że bez przeszkód można ją polecić jako prezent idealny.